OSMANİYE İL MEM ARGE

Non-formal Education against Mental Illness Stigma (NEMIS) Projesi için Romanya'daydık!

Non-formal Education against Mental Illness Stigma (NEMIS) Projesi için Romanya'daydık!

Osmaniye İl Milli Eğitim Müdürlüğünün ortak olduğu AR Vocational and Investment Solutions (ARVIS), Suceava, Romania adlı kuruluşun başvuran ve ev sahibi olduğu Non-formal Education against Mental Illness Stigma (NEMIS) eğitim kursu 2-9 Nisan 2022 tarihlerinde Romanya Manastirea Humorului'de gerçekleşti.

Osmaniye İl Milli Eğitim Müdürlüğünün 8 katılımcıyla bulunduğu kursta 7 ülkeden 27 katılımcı yer aldı.

 

Projenin Tanımı

 

Yaygın eğitim yoluyla zihinsel sorunları olan kişilerin damgalanmasıyla mücadele etmeye odaklanacak olan NEMIS projesi, içinde yaşadığımız dünyanın gerçek bir ihtiyacına yanıt vererek hem gençlik çalışanlarının ve kuruluşlarının çalışmalarına hem de damgalanmış kişilerin -ve bir bütün olarak toplumun- kişisel yaşamlarına faydalı olacaktır.

Hedefler: 27 öğrenci yaygın zihinsel bozukluklar ve yaygın yöntemlerle onları damgalama sorunu hakkında derinlemesine bilgi edinecek, damgalamayla mücadele etmek ve hoş görülü bir tutum geliştirmek için yaygın yöntemler deneyerek gençlerle çalışma becerilerini artıracaktır. Bununla birlikte bir bilinçlendirme kampanyası ve gençlik eğitim programı tasarlayıp ve uygulayacak, bu şekilde ruhsal bozukluğu olan kişileri damgalamaya yönelik proaktif bir tutum ve davranış geliştireceklerdir.

Eğitimde katılımcılar ruhsal bozukluk ve damgalama kavramları ile zihinsel bozuklukların damgalanması konusunun nedenleri, etkileri ve çözümleri üzerine bilgilendirildi.

Eğitim esnasında katılımcılarla birlikte depresyon, otizm, anksiyete, şizofreni, davranış bozukluğu gibi zihinsel bozukluklar sonucu ortaya çıkması muhtemel olan ayrımcılıklara yönelik çözümleri keşfetmek için formel olmayan yöntemler (forum tiyatrosu, sanat atölyesi, zihin haritası, otobiyografik yöntem, labirent tiyatrosu ve diğerleri) uygulandı.

 

Projenin Sonuçları:

 

- Proje hakkında bir blog oluşturuldu,

- Bir kısa film (zihinsel bozuklukları olan bir takım insanlara karşı gösterilmesi gereken hoşgörülü tutumu anlatan "Mental Illness Stigma" isminde eğitici bir kısa film) çekildi,

- Proje filmi hazırlandı.

Kurs katılım ve Youth Pass sertifikalarının verilmesiyle birlikte kurs sona erdi.

12-04-202212-04-202212-04-202212-04-202212-04-2022

Osmaniye İl Milli Eğitim Müdürlüğü Adnan Menderes Mah. Vilayet Konağı Merkez/Osmaniye Türkiye ArGe Ofisi 2 Eyüp Sultan Mah. 5556. Sok. No15 Merkez/OSMANİYE - 0 328 826 17 83_84 / 0 328 825 39 30 (ArGe Ofisi_2)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.