OSMANİYE İL MEM ARGE

"Mavi Ekonomide Kariyer Rehberliği" Stratejik ortaklık projesinin toplantısı İspanya'da düzenlendi.Mavi Ekonomide 100 Kariyer

 

"Mavi" ekonomi, kabaca 5,4 milyon işi temsil ediyor ve yılda yaklaşık  500 milyar Euro'luk brüt katma değer üretiyor. Erasmus programı, potansiyel çalışanlara endüstri temelli gereksinimler hakkında derinlemesine bir anlayış sunarken, kuruluşları kariyer fırsatlarını teşvik etmek için ortak güçlere teşvik eder.

Bu çaba için, Sea Teach S.L. İspanya'dan bir eğitim organizasyonu 16 Temmuz'da mavi ekonomide kariyer rehberliği için bir toplantı düzenledi. Bu toplantıya eğitmenler, eğitmenler, öğretmenler, mavi profesyoneller ve eğitim kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Mesleki Eğitim ve Öğretim öğrenicilerinin mavi kariyer fırsatları hakkında farkındalığını artırmak ve mavi ekonomi içinde sektörler arası köprüler oluşturmak için kariyer rehberliği ve proje fikirleri konusunda en iyi uygulamaları paylaştılar.

Bu bir günlük etkinlik sırasında, katılımcılar mavi kariyer yollarının tanımı üzerinde çalıştılar ve balıkçılık, su ürünleri yetiştiriciliği, su ürünleri işleme, kıyı turizmi, deniz turizmi, deniz taşımacılığı, limanlar, gemi yapımı, okyanus enerjisi, deniz rüzgarı, denizden, gaz, mineral, petrol çıkarma sektörleriyle ilgili 100 iş kartını incelediler. Öğrencilerin ihtiyaçlarına ve endüstri gereksinimlerine uyarlanmış, kariyer rehberliği için çevrimiçi kurslar geliştirmek için adımlar attılar. Çevrimiçi kurs, MOOC olarak ücretsiz olarak sunulacaktır.

Bu girişimin mesleki eğitim ve öğretim kurumları ile mavi profesyoneller arasındaki işbirliğini teşvik etmesi bekleniyor. Avrupa işbirliğinin bir sonucu olarak, çevrimiçi bir platform, mavi Mesleki Eğitim ve Öğretim öğrenicileri tarafından mavi sektördeki kariyerlerini planlamak için kullanılmak üzere mavi kariyer gelişimi ile ilgili beceri ve niteliklerle birlikte 100 kariyeri entegre edecektir. Ayrıca, mavi endüstri gereksinimlerinin farkında olarak, geleceğin adayları daha iyi kariyer kararları alabilecek, istihdam edilebilirliklerini iyileştirebilecek ve mavi ekonomi sektörleri arasında geçiş yapma yeteneklerini geliştirebilecekler.

Etkinlik, Avrupa Birliği Erasmus+ programı tarafından ortaklaşa finanse edilen ve Romanya'dan TEAM4Excellence, İspanya'dan Sea Teach ve Türkiye'den Osmaniye İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen "Mavi Ekonomide Kariyer Rehberliği" Stratejik ortaklık projesinin bir parçasıdır.

26-07-202126-07-202126-07-202126-07-202126-07-2021

Osmaniye İl Milli Eğitim Müdürlüğü Adnan Menderes Mah. Vilayet Konağı Merkez/Osmaniye Türkiye ArGe Ofisi 2 Eyüp Sultan Mah. 5556. Sok. No15 Merkez/OSMANİYE - 0 328 826 17 83_84 / 0 328 825 39 30 (ArGe Ofisi_2)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.