OSMANİYE İL MEM ARGE

DOĞAKA ve Müdürlüğümüz Arasında STEM Eğitici Eğitimi Teknik Destek Protokolü İmzalandı

DOĞAKA ve Müdürlüğümüz Arasında STEM Eğitici Eğitimi Teknik Destek Protokolü İmzalandı

          DOĞAKA ve Müdürlüğümüz Arasında STEM Eğitici Eğitimi Teknik Destek Protokolü İmzalandı

          Türkiye´nin 2023 hedefleri için eğitimin niteliğini artırmayı amaçlayan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) müfredatı değil öğretme metotlarını değiştirmektedir.

          Öğrencilerde analitik düşünme becerisini geliştiren, soran, sorgulayan araştırmacı öğrenci modeli yetiştirmeyi amaçlayan bilim ve teknoloji ağırlıklı STEM öğretme ve öğrenme modeli özellikle ABD, Finlandiya ve gelişmiş ülkelerde başarı ile uygulanmakta, önemli kaynaklar ayrılmakta, öğrenci ve öğretmen eğitimi için program ve projeler yürütülmektedir.

          STEM modeli ile öğrenciler bilim, teknoloji, mühendislik ve matematiği aynı anda öğrenecek. Bu metodun en belirgin özelliği isesoruyu öğretmenin değil öğrencinin soracak olmasıdır. Bilim, teknoloji, mühendislik ve matematiğin (Science, Technology, Engineering, Mathematics) İngilizce kısaltması olan STEM modelinde öğrencilere bir soruyu çözerken bu dört alana yönelik bilgiler öğretilmesi, var olan bilgilerini disiplinler arası bir anlayış ile kullanması, bu branşlarda görev yapan öğretmenlerin de işbirliği içinde çalışmalarını hedefleniyor.

          Öğrenciye gündelik sorunlarla başa çıkabilme, çözüm üretebilme yeteneği kazandırılıyor. Bu öğrenme modelinde öğrencinin amacı sadece sınavları kazanmak değil hayata hazırlanmak olacaktır. Bu yeni eğitim modeliyle özel sektör ve kamunun kalifiye personel ihtiyacına da destek olunacağı değerlendirilmektedir.

          Bu yeni eğitim öğretim modeline ve yeni teknolojiler konusunda gerekli yeterliliğe sahip kendi alanlarında başarılı ve mesleki gelişime işbirlikçi çalışmaya açık il merkezi ve ilçelerimiz ortaokullarında çalışan Fen Bilimleri, Matematik ve Teknoloji Tasarım branşlarından 24 öğretmenimizin STEM Eğitici Eğitimi alması hedeflenmektedir.

          İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ARGE birimi tarafından hazırlanan STEM Eğitici Eğitimi Teknik Destek Protokolü Osmaniye Yatırım Destek Ofisinde İl Milli Eğitim Müdür Vekili Mılla KATIK ve Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Onur YILDIZ tarafından imzalandı.

09-11-2017 09-11-2017

Osmaniye İl Milli Eğitim Müdürlüğü Adnan Menderes Mah. Vilayet Konağı Merkez/Osmaniye Türkiye ArGe Ofisi 2 Eyüp Sultan Mah. 5556. Sok. No15 Merkez/OSMANİYE - 0 328 826 17 83_84 / 0 328 825 39 30 (ArGe Ofisi_2)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.